Jak oszczędzać na lokacie i IKM pod cele mieszkaniowe

//Jak oszczędzać na lokacie i IKM pod cele mieszkaniowe

Jak oszczędzać na lokacie i IKM pod cele mieszkaniowe

W jaki sposób zdobyć środki na wymarzony cel? Wielu osobom na myśl przyjdzie wizja zaciągania kredytu i spłacania rat. Ta nieprzyjemna perspektywa odpycha, jednocześnie oddalając zaspokojenie potrzeb. Jednak można inaczej. Rozsądne oszczędzanie to sposób na zdobycie dodatkowego dochodu. Aby pomnożyć swoje zasoby można inwestować w szereg różnych instrumentów finansowych. Jedne z nich charakteryzują się wysokim stopniem ryzyka, inne są prawie całkowicie bezpieczne.

Gdzie ulokować swoje środki, aby zarabiały?

Najpowszechniejszym i jednym z najbezpieczniejszych sposobów jest lokata. Może ona mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Ta druga wersja charakteryzuje się wyższym stopniem ryzyka i nie daje pewności, co do przyszłego zysku. Ze względu na okres, na który zostały zawarte wyróżniamy lokaty krótkoterminowe (zawierane na okres do dwunastu miesięcy) oraz długoterminowe (na okres powyżej roku). Lokata może mieć formę jednorazowej lub odnawialnej inwestycji (po zakończeniu umowy odnawia się ona automatycznie). Gdy już zdecydujemy na jak długi okres chcemy podpisać umowę możemy wybrać z spośród wielu wariantów. Pamiętajmy jednak, że oferty banków są bardzo zróżnicowane, a te najwyżej oprocentowane przeznaczone są zazwyczaj dla nowych klientów. Obecnie średnia wysokość oprocentowania w skali roku wynosi 1,5%. Więcej na temat lokat na stronie http://extralokaty.pl/.

Jak oszczędzać na lokacie?

Szeroki wachlarz rodzajów lokat daje duży wybór sposobów oszczędzania. Najbardziej znana jest lokata terminowa, w której klient przekazuje określoną wartość pieniędzy na wyznaczony okres. Po upływie tego czasu otrzymuje oprócz włożonego kapitału odsetki. W tym przypadku naliczenie odsetek (kapitalizacja) następuje tylko raz po zakończeniu umowy. Szczególnym jej rodzajem jest lokata jednodniowa. Ma ona charakter odnawialny, aż do zapisanego w umowie terminu końcowego lokaty, kapitalizacja odsetek następuje tutaj codziennie.

Zaletą lokaty progresywnej z pewnością będzie możliwość dopłacania do niej środków bez konieczności podpisywania kolejnych umów. Kolejne wpłaty powodują zwiększenie kapitału, co z kolei przekłada się na wzrost uzyskanych odsetek.

Dla osób, które chcą mieć pełen dostęp do środków i nie stracić naliczonych odsetek odpowiednia będzie lokata dynamiczna. W przypadku dokonania wypłaty otrzymamy odsetki proporcjonalne do okresu przetrzymywania pieniędzy w depozycie. Oprocentowanie przy tego typu produkcie przeważnie wzrasta z kolejnym okresem jej trwania.

Produkt, w którym bank wypłaca odsetki od wkładu w regularnych odstępach czasu nazywana jest rentierską. Jest to przeważnie umowa długoterminowa. Barierę do jej zawierania stanowi wysoki wkład, jakiego trzeba dokonać.

Dodatkiem do rachunku bankowego może być lokata call. Zawierana w momencie, gdy stan oszczędności na koncie przekroczy określoną wartość minimalną. Trwa do chwili, aż nasze środki nie spadną poniżej minimalnego wymogu lub nie zerwiemy umowy. Na podobnej zasadzie funkcjonuje lokata nocna (overnight), ciesząca się popularnością szczególnie wśród przedsiębiorców. Pieniądze na niej zgromadzone podlegają oprocentowaniu tylko w nocy po przekroczeniu pewnej granicznej wartości, natomiast rano dostępne są dla klienta.

Dla osób ceniących wygodę przeznaczone są lokaty elektroniczne. To produkty dostępne przez internet. Umowę zawieramy poprzez system bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w oddziale. Zdarza się, iż mają oprocentowanie wyższe od tych zawieranych w placówkach instytucji finansowych.

Przy dokładnym przeanalizowaniu swojej sytuacji życiowej dokonanie wyboru nie jest, aż tak trudne. Stałe dochody z pewnością poszerzają możliwość wyboru. Przy obliczaniu należnych odsetek pamiętajmy, iż lokaty objęte są 19% podatkiem Belki od zysków kapitałowych.

Oszczędzanie na mieszkanie, czyli IKM

Nowy rządowy program pod nazwą Indywidualnych Kont Mieszkaniowych to premiowany sposób oszczędzania. Na specjalnych kontach będzie można gromadzić pieniądze na cele mieszkaniowe. Minimalny okres ich trwania to 5 lat, nie ma za to wskazanej najmniejszej wpłaty, jakiej musimy dokonać. IKM zostaną zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych (ale tylko do określonej kwoty) oraz będą oprocentowane. Konta będzie można zakładać w bankach i SKOK-ach, które przystąpią do programu. Indywidualne Konta Mieszkaniowe kierowane są do wszystkich obywateli bez względu na dochody. Dodatkowo osoby spełniające określone kryteria otrzymają dofinansowanie od państwa. Propozycja wydaje się kusząca. Projekt ustawy ma trafić pod obrady w połowie tego roku. Wszystkie aktualne informacje znajdują się na stronie http://ikm.org.pl/. Jest to kolejna szansa po MdM na zakup własnego „M”. Program ruszy najprawdopodobniej po wygaśnięciu Mieszkania dla Młodych.

Jak widać nie trzeba koniecznie brać kredytu, aby zdobyć potrzebne środki. Jest wiele sposobów na ulokowanie pieniędzy. Od nas zależy, czy zgromadzone oszczędności będą na siebie pracowały. Wśród wielu ofert z pewnością znajdziemy dogodną dla siebie.

2017-07-06T12:07:23+02:00