Konto bankowe – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

//Konto bankowe – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Konto bankowe – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Wybór konta bankowego tylko z pozoru wydaje się prostą decyzją. Duża konkurencja na rynku powoduje, że firmy prześcigają się w wymyślaniu akcji promocyjnych mających na celu pozyskanie jak największej ilości nowych Klientów. Nie zawsze końcowe warunki są jednak dla nas korzystne. Przygotowaliśmy krótki poradnik ułatwiający wybór.

Opłata za prowadzenie konta

W zasadzie każdy bank w swojej ofercie ma tzw. „Konto za 0 zł”. Niestety dopiero przy dokładnej analizie warunków okazuje się, że w wielu przypadkach konto albo nie jest za darmo albo trzeba spełnić dodatkowe kryteria aby tak było. Jakie? Najczęściej stosowane są wymagania dotyczące regularnych (najczęściej comiesięcznych) wpływów na konto oraz realizacja określonej liczby transakcji bezgotówkowych (często na określoną kwotę). Większości przypadków musi spełnić jeden w wyżej wymienionych kryteriów, aby opłata za konto wynosiła okrągłe 0 zł. Pamiętajmy jednak, że darmowe konto to dopiero pierwszy krok do zadowolenia z rachunku.

Opłaty związane z obsługą karty płatniczej

Opłaty związane z wydaniem i obsługą karty płatniczej są równie ważne, jak opłata za prowadzenie rachunku osobistego. Karta jest nam niezbędna, zarówno do płacenia w sklepach, jak i wypłatach w bankomatach. Co raz częściej spotykamy się z darmowym wydaniem karty, gorzej jest jeżeli chodzi o comiesięczne opłaty za utrzymanie. Standardowa miesięczna opłata waha się od 0 zł do nawet 8 zł, zdarzają się także opłaty w wysokości 20 zł! Szukając najlepszych warunków warto zapytać się doradcy czy istnieje możliwość uniknięcia tych kosztów i na jakich warunkach. Może się okazać, że podobnie jak z opłatą za prowadzenie rachunku możemy uniknąć dodatkowej opłaty np. wykonując określoną ilość transakcji bezgotówkowych.

Prowizje za wypłaty z bankomatów

Jeszcze nie tak dawno darmowe mogliśmy liczyć na darmowe wypłaty z bankomatów należących do banku, w którym mamy konto. W tej chwili co raz częściej w standardzie mamy możliwość darmowego pobierania gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Spotkać możemy się również z taką sytuacją, że banki proponują nam możliwość wypłaty z dodatkowych bankomatów, ale pod warunkiem opłacenia takiego dostępu. Jeżeli często wyjeżdżamy za granicę równie ważna będzie wysokość prowizji pobierana podczas wypłaty gotówki w innym kraju. Pamiętajmy aby to sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Dostęp online i mobilny

Chyba nie ma w tej chwili banku, który nie daję możliwości dostępu do rachunku przez Internet. Osoby, które preferują ten sposób obsługi konta powinny zwrócić uwagę jakie możliwości otrzymują w pakiecie. Czy dostęp internetowy do rachunku ogranicza się tylko do przelewów i doładowania np. telefonu na kartę dziecku, czy także możliwość składania wniosków o limit w koncie bez konieczności wizyty w oddziale. Dla tych którzy lubią mieć finanse pod kontrolą równie ważna może okazać się aplikacja banku na telefon lub tablet. Zazwyczaj umożliwia ona poza kontrolowaniem stanu konta także płatności bez użycia karty.

Ilość oddziału banku w Polsce

Większość spraw dotyczących obsługi konta możemy wykonać za pośrednictwem internetu bądź kontaktując się poprzez infolinię. Jednak wciąż zdarzają się sytuację kiedy będziemy zmuszeni stawić się osobiście w placówce banku. Równie ważne jest sprawdzenie ilości placówek stacjonarnych w naszej miejscowości. Mogą się zdarzyć sytuacje kiedy będziemy potrzebowali szybko wydania dokumentów, zaświadczeń lub złożyć wniosek o kredyt. Dlatego nadal ważna jest dostępność do oddziałów, ale także godziny pracy.

Jeśli szukasz rankingu najlepszych kont bankowych sprawdź serwis kontomat.net.

2018-01-19T17:30:11+01:00