Kredyt gotówkowy – czym kierować się przy wyborze?

//Kredyt gotówkowy – czym kierować się przy wyborze?

Kredyt gotówkowy – czym kierować się przy wyborze?

Witamy w naszym nowym cyklu publikacji na temat edukacji finansowej. W tym temacie młodzi Polacy mają spore braki, a ciężko się spodziewać, by pomogła im szkoła. Zapraszamy do naszych przewodników. Dziś pierwszy temat: koszty kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy wydaje się bardzo prostym produktem. Wystarczy spojrzeć na oprocentowanie, ewentualnie prowizję, jeśli znacznie różni się od innych ofert i po kłopocie. Nie do końca jednak tak jest.

Uwaga na RRSO

Samo oprocentowanie i prowizja nie przybliżą nam wszystkich kosztów kredytu gotówkowego. Chcąc je poznać zwracajmy uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Odzwierciedla ona w wymiarze procentowym rzeczywiste koszty wynikające z odsetek i dodatkowych opłat.

Czym one są? Może to być opłata przygotowawcza lub ubezpieczenia. Rzadziej wymagane niż to jest w przypadku kredytu hipotecznego, jednak czasem możemy się spotkać z ubezpieczeniem na życie lub od utraty zdolności do wykonywania pracy. Czasem biorąc ubezpieczenie, możemy sobie obniżyć oprocentowanie. Może to jednak zadziałać w drugą stronę, ostatecznie przynosząc większe koszty całkowite. Tak więc bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór oferty bez dodatkowych opłat, a jeśli już się na taką decydujemy, koniecznie od oszczędności na prowizji lub oprocentowaniu odliczmy opłaty związane z wykupionym ubezpieczeniem.

Cel i długość okresu kredytowania – jak wpływają na atrakcyjność kredytu?

Wybierając kredyt gotówkowy, dobrze jest określić cel jego wydatkowania. Kredyt celowy jest zazwyczaj niżej oprocentowany, więc gdy chcemy kupić samochód, szukajmy oferty kredytu samochodowego.
Jeśli natykamy się na oferty mówiące o określonej wysokości raty, sprawdźmy od czego ona zależy i przede wszystkim jakiego okresu kredytowego dotyczy. Całkiem niewykluczone bowiem, że niska wysokość miesięcznej raty, zależy od wydłużenia okresu kredytowego. Wtedy może odczujemy przez pewien czas ulgę w portfelu, jednak na dłuższą metę zawsze poskutkuje to wyższymi kosztami całkowitymi kredytu.

Dobry ranking to kompletny ranking

Często w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o opłacalność, nie tylko finansową, kredytu szukamy w porównywarkach kredytowych. Należy tu uważać, bo jak w każdej dziedzinie życia trafić się tu mogą wątpliwej klasy specjaliści. Dlatego każdą rekomendację takiego serwisu rzetelnie sprawdzić. Gdy jego twórcy przywiązują uwagę do dużej jakości zamieszczanych treści, jak w przypadku serwisu gotówkowe.net, możemy być pewni, że ranking przygotowywany jest w sposób rzetelny. To może nam zaoszczędzić sporo czasu.

Jak takie zestawienie wygląda? Dobry ranking prezentuje większość podstawowych opłat wraz z całkowitym kosztem i wysokością miesięcznej raty. Tutaj jednak zwróćmy uwagę, czy zostały podane wszystkie parametry kredytu. Niestety dalej bowiem wiele z rankingów nie zawiera tak podstawowej informacji, jak długość okresu kredytowania. To wiele mówi o użyteczności takiego rankingu.

Jak więc widzimy, wzięcie kredytu gotówkowego nie jest takie proste jakby się wydawało. I właściwie bardzo dobrze, bo z tego powodu pod większą lupę weźmiemy wszystkie koszty i bardziej skrupulatnie przeczytamy umowę kredytową. Jednak zanim do tego dojdzie, dzięki kierowaniu się powyższymi zaleceniami i użyciu sprawdzonej porównywarki kredytów gotówkowych, wybierzemy najlepszą ofertę.

2017-07-06T12:10:47+02:00