Obsługa strony – taniej samodzielnie?

//Obsługa strony – taniej samodzielnie?

Obsługa strony – taniej samodzielnie?

Osoby prowadzące firmę stają obecnie przed wieloma wyzwaniami. Są one związane nie tylko z dynamicznymi zmianami zachodzącymi w gospodarce, lecz także w społeczeństwie. Jeszcze parę lat temu niewiele firm mogło pozwolić sobie na prowadzenie własnej strony internetowej. Dzisiaj nie tylko jest to możliwe, ale nawet konieczne. Współcześni klienci są przyzwyczajeni do natychmiastowego dostępu do informacji, a głównym jej źródłem jest właśnie Internet. Dlatego też, firma nieposiadająca strony może być odbierana jako niewiarygodna, a część klientów może nigdy nie dowiedzieć się o jej istnieniu. Z tej przyczyny coraz większa liczba firm decyduje się na zaistnienie w Internecie. Część z nich, aby uniknąć kosztów, robi to we własnym zakresie. Czy samodzielna obsługa strony to rzeczywiście lepsze rozwiązanie?

Skąd wziąć stronę?

Zacznijmy od tego, że jest kilka metod na samodzielne zdobycie strony. Po pierwsze można ją napisać samemu. I nawet pomimo ogromnej ilości tutoriali, porad i szkoleń dostępnych w Internecie wcale nie jest to proste zadanie. Oprócz zdobycia wiedzy na temat struktury i mechaniki działania stron, trzeba również zaprojektować optymalny pod względem użytkownika interfejs (czyli wygląd strony), wykupić hosting, domenę itd. Do tego dochodzi jeszcze bieżąca obsługa strony – naprawianie błędów, aktualizacja treści. Wszystko to wymaga ogromnej ilości czasu, co w przypadku np. mikro firm jest towarem równie cennym, co deficytowym.

Oczywiście, można zlecić jej utworzenie firmie zewnętrznej, ale i tu poniesiemy koszty w postaci czasu, a oprócz tego również pieniędzy. Samo znalezienie programisty lub agencji, która przygotuje dla nas odpowiedni projekt jest trudnym zadaniem. Nie brakuje osób, które posiadając powierzchowną wiedzę na temat budowy stron, oferują ich tanie wykonanie. Niestety, w tym przypadku, tania zwykle oznacza stronę powolną i niezoptymalizowaną pod kątem wyszukiwarek. Specjaliści natomiast mogą zażądać pokaźnej sumki za samo jej stworzenie. Dalsza obsługa strony będzie dodatkowym kosztem.

A może obsługa strony w CMS?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z CMSa, czyli systemu zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie, dzięki któremu można samodzielnie przygotować i zarządzać stroną internetową, nawet bez większej wiedzy informatycznej. Otrzymujemy szablon strony wraz z przejrzystym panelem administracyjnym, w którym większość funkcjonalności da się po prostu wyklikać. Nie ma zatem konieczności uczenia się HTML, CSS czy JavaScript. Mamy do wyboru wiele systemów zarządzania treścią, jednak najpopularniejszym z nich jest WordPress. Powstał w oparciu o popularny język PHP, co ułatwia modyfikowanie istniejących szablonów i narzędzi (tzw. wtyczek). Nie zmienia to jednak faktu, że wstępne skonfigurowanie i obsługa strony również będzie wymagało zdobycia jakiejś podstawowej wiedzy, na co znów trzeba poświęcić czas.

Najlepszym wyborem będzie ten pomiędzy samodzielnym zarządzaniem CMSem, a usługami firmy zewnętrznej. Można bowiem znaleźć taką, która fachowo zajmie się szeroko pojętą obsługą WordPressa. Przykładem jest administracja WordPress w wp-opieka.pl. Za niewielką opłatą zyskujemy informatyka, programistę, grafika, a nawet osobę do tworzenia contentu i to wszystko w ramach jednej usługi. Daje to ogromną oszczędność czasu i pieniędzy, szczególnie, że część usług można otrzymać w gratisie (np. serwer czy certyfikat SSL). Takie rozwiązanie to zdecydowanie lepsza alternatywa od samodzielnego przygotowywania i obsługi strony – pozwoli bowiem na skupienie się na prowadzeniu biznesu, a kwestie techniczne odda specjalistom.

2018-09-24T14:12:38+02:00