Polacy chcą oszczędzać na emeryturę

//Polacy chcą oszczędzać na emeryturę

Polacy chcą oszczędzać na emeryturę

Temat samodzielnego oszczędzania na emeryturę jest ostatnio numerem jeden. W mediach wciąż się mówi, ze Polacy za mało oszczędzają. Okazuje się, że w 2017 roku zanotowano największy wzrost na IKE i IKZE. Czy to początek tendencji wzrostowej?

Oszczędności Polaków na IKE i IKZE w liczbach

Według danych w 2017 roku na Indywidualnych Kontach emerytalnych przybyło dokładnie 1,3 mld zł czyli łączna wartość zgromadzonych środków wynosi 8 mld zł. Wzrost odnotowały także Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, Polacy wpłacili na nie w ubiegłym roku 0,6 mld zł (aktualnie zgromadzonych jest na nich 1,7 mld zł). Oznacza to, że w 2017 roku oszczędności na emeryturę zwiększyły się aż o 2 mld zł! Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ świadczy to o rosnącej świadomości społeczeństwa odnośnie konieczności zabezpieczania przyszłości. Z danych wynika także, że wpłacamy coraz większe sumy oraz rośnie liczba aktywnych kont (IKE było w ubiegłym roki 313 tys. wobec 285 tys. rok wcześniej; w przypadku IKZE pieniądze zasiliły prawie 200 tys. kont wobec 170 tys. przed rokiem).

Co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania IKE i IKZE?

Według specjalistów do wzrostu wpłat na IKE i IKZE przyczyniły się przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze wzrost zamożności Polaków. Obecnie bezrobocie jest rekordowo niskie, co automatycznie przełożyło się na wzrost wynagrodzeń. Pracodawcy chcąc zatrzymać pracowników proponują coraz wyższe pensje. Możemy to zauważyć chociażby na głośnych medialnie podwyżkach w kilku sieciach handlowych. Wyższe pensje powodują, nie tylko lepszy standard życia, ale także większe zainteresowanie oszczędzaniem.

Po drugie, w związku z reformami jakie planuje obecny rząd, bardzo dużo mówi się nie tylko o pierwszym i drugim filarze (ZUS i OFE), ale także trzecim jakim są IKE i IKZE. Dzięki temu rośnie świadomość społeczna. Bardzo wiele osób nie do końca rozumiało jak działają emerytalne konta lub w ogóle nie miały o nich pojęcia.

Co z IKE i IKZE po wprowadzeniu PPK

Rząd planuje, że w 2019 roku ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe, których zadaniem będzie wsparcie Polaków w oszczędzaniu na emeryturę. Bardzo prawdopodobne wydaje się założenie, że zmaleje wówczas zainteresowanie IKE i IKZE. Może stać się tak, ponieważ każda osoba aktywna zawodowo automatycznie zostanie zapisana do PPK co zmniejszy zainteresowanie innymi formami odkładania na emeryturę. Dużym plusem planowanego programu jest fakt, iż składka będzie finansowana zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Dodatkowo za regularne wpłaty będziemy mogli liczyć na premię z budżetu państwa.

Duży wzrost na kontach IKE i IKZE w ubiegłym roku to zdecydowanie dobry znak. Cieszy to tym bardziej, że znaczy to nie tylko o lepszej sytuacji gospodarczej ale także wzroście świadomości społeczeństwa. Jeżeli taka tendencja się utrzyma jest szansa na to, że sytuacja finansowa Polaków na emeryturze nie będzie wcale taka zła.

2018-03-29T16:04:51+02:00